W budownictwie coraz częściej spotykamy się z kwestią oszczędności przestrzeni. Rzecz jasna najwięcej na ten temat mogliby powiedzieć właściciele mieszkań, aczkolwiek zasada ta sprawdza się również w kontekście domów, a przede wszystkim działek, na których one się znajdują.

Wspomniana oszczędność miejsca wynika najczęściej z rosnących kosztów pojedynczych działek. Dziś coraz trudniej kupić naprawdę dużą, uzbrojoną działkę w rzeczywiście okazyjnej cenie. Oznacza to, że warunki dojazdu na posesję mogą być utrudnione przy założeniu, że prowadzić do garażu będzie standardowa brama. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w bramy teleskopowe, które – ze względu na swą konstrukcję – nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Czym jest brama teleskopowa?

Brama teleskopowa to konstrukcja składająca się z określonych członów, które dzięki odpowiednio zaprojektowanemu mechanizmowi, nakładają się na siebie. To oznacza, że choć skrzydło bramowe jest wystarczająco szerokie, to może ono złożyć się w określony sposób, oszczędzając tym samym dużo miejsca. Na tym jednak specyfika bram teleskopowych się nie kończy. Prawdę mówiąc – jest to bardzo złożona rodzina produktów i konstrukcji, które różnią się między sobą pod wieloma względami.

Oczywiście specyficzna konstrukcja bramy teleskopowej ma również przełożenie na jej cenę. Należy jednak podkreślić, że – biorąc pod uwagę specyfikę terenu – jest ona jedyną, sensowną możliwością, jeśli chodzi o funkcjonalne zorganizowanie sposobu wjazdu na posesję. Co warto wiedzieć o tego typu bramach i kiedy warto je montować? Na te pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Zalety bram teleskopowych

1. Oszczędność przestrzeni – bramy o konstrukcji teleskopowej złożone są z kilku członów, które następnie – podczas otwierania – składają się na siebie. W praktyce oznacza to, że posiadacz takiej bramy nie musi posiadać działki o dużej przestrzeni pomiędzy bramą a ogrodzeniem bocznym. Warto podkreślić, że jest to w zasadzie podstawowa cecha bram teleskopowych, która odróżnia je od typowych konstrukcji przesuwnych skrzydłowych.

2. Elastyczność sterowania – bramy teleskopowe mogą być wyposażone w dowolny system sterowania, choć z punktu widzenia użytkownika, korzystniejszym rozwiązaniem pozostanie wariant automatyczny. Warto jednak zaznaczyć, że w słupku zabezpieczającym konstrukcję bramy, można dość łatwo schować cały niezbędny system napędowy wraz ze sterowaniem. Nawiasem mówiąc, układ ten jest coraz częściej rozbudowany o system funkcjonalnego oświetlenia, które informuje użytkownika o przesuwie i otwarciu bramy.

3. Bramy teleskopowe mogą (pomimo niewielkich wymiarów działki) zapewniać optymalne warunki wjazdu na posesję. Przyjęło się, że minimalna szerokość bramy to 2.4 metra. Najczęściej klienci wybierają jednak znacznie szersze konstrukcje, gdyż zapewniają one wyższy komfort (zwłaszcza w porze nocnej) wjazdu i wyjazdu. W standardowych bramach teleskopowych wjazd może być znacznie szerszy, gdyż składające się człony bramy zmniejszą jej szerokość dwu-, a nawet trzykrotnie.

Brama teleskopowa – co ma wpływ na koszty inwestycji?

Cena bramy teleskopowej jest zależna od wielu czynników. Największy wpływ na nią ma przede wszystkim to, czy:

– brama jest osadzona na szynie, czy też jest zabudowana w konstrukcji samonośnej – dużo wygodniejszy, a co za tym idzie bardziej komfortowy, jest rzecz jasna wariant samonośny,
– brama posiada swój własny napęd, czy też jest składana ręcznie – oczywiście w tym pierwszym przypadku cena takiej inwestycji będzie wyższa, co w pewnym stopniu wynika ze skomplikowanego mechanizmu składania tejże bramy,
– brama osadzona jest na podjeździe równym, czy też skośnym – w tym drugim przypadku jej cena diametralnie wzrośnie.

Istotny wpływ na cenę bramy ma również jej… wysokość. W standardowych modelach wynosi ona zaledwie 120 cm, przy czym wielu nabywcom to po prostu nie wystarczy. Prawdę mówiąc, dużo lepszym wyborem będzie brama wyższa (np. 155 cm).

Ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania takich konstrukcji jak bramy teleskopowe cena tych modeli jest stosunkowo niewielka. Koszt typowej bramy o szerokości 400 cm i wysokości 155 cm to wydatek rzędu 5500 – 6500 tysiąca złotych. W skład opisywanego zestawu wchodzi również czterokanałowy pilot, system przesuwny (wraz z dostrojonym czujnikiem), a także komplet elementów mocujących wraz z instrukcją.

Czy to dużo? Biorąc pod uwagę fakt, że ceny niektórych skrzydłowych bram przesuwnych wynoszą od 4 do nawet 5 tysięcy złotych, różnica rzędu 500 – 1000 złotych nie ma większego znaczenia. Zwłaszcza że w zamian otrzymuje się konstrukcję funkcjonalną i składaną, która doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich działek. Warto też podkreślić, że przytoczony w powyższym przykładzie model, jest ocynkowany i malowany proszkowo, co w dalszej perspektywie wyklucza konieczność jego częstej konserwacji.

Bramy teleskopowe kiedy warto je zamontować?

Zakup modelu bramy teleskopowej ma sens w kilku przypadkach:

1. Gdy zależy użytkownikowi na funkcjonalnie zaprojektowanej bramie, która – dzięki swym właściwościom – pozwala na stworzenie szerokiego i komfortowego wjazdu na posesję i to niezależnie od wymiarów działki.

2. Gdy użytkownik jest zainteresowany nowocześnie zaprojektowaną bramą, która idealnie połączy się z większością standardowych ogrodzeń zabudowanych w konstrukcji metalowej i drewnianej.

3. Gdy użytkownik ceni sobie niestandardowe rozwiązania i nie chce powielać konstrukcji bramowych, które są w posiadaniu jego bliskich i dalekich sąsiadów.

4. Gdy użytkownik szuka trwałych rozwiązań, które są zabezpieczone przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Większość bram teleskopowych jest zabezpieczona warstwą cynku i farby proszkowej.

Kilka słów podsumowania

Bramy teleskopowe to bardzo funkcjonalne konstrukcje, które sprawdzą się zwłaszcza na niewielkich działkach. I choć jest to ich największa zaleta, to wyróżniają się one również prostą i minimalistyczną konstrukcją, która idealnie zespoli się z każdym typem ogrodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Gatigo, oferującym nowoczesne bramy teleskopowe – https://gatigo.pl/ogrodzenia/brama-teleskopowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj