Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego. Jej działanie pozwala obniżyć koszty związane z poborem energii elektrycznej, a czasami nawet całkowicie je zniwelować. Dzięki temu rachunki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego mogą być dużo niższe. Nie ma więc nic dziwnego, że coraz więcej osób chciałoby mieć je zamontowane i móc z nich korzystać. Wybór paneli może jednak być wyzwaniem. Na co powinno się zwracać uwagę? Co ma znaczenie? Co jest ważne, a co nie?

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli najczęściej pozostawia się fachowcom. To trudne zadanie, które wymaga doświadczenia i uprawnień. Jednak nawet nie montując paneli samodzielnie, powinno się zwrócić uwagę na sposób ich położenia. Dzięki temu można ustalić, czy te konkretne panele w ogóle nadają się do wykorzystania przy planowanej inwestycji. W kwestii tego, jaki sposób montażu będzie najlepszy warto porozmawiać z fachowcem, który rzeczywiście będzie je montował. Taka osoba będzie w stanie najlepiej doradzić w kwestiach technicznych.

Rodzaj ogniw fotowoltaicznych

Podstawową sprawą jest rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Wyróżniamy dwa typy – monokrystaliczne i polikrystaliczne. To pierwsze charakteryzuje sprawność od 18 do 22%. Polikrystaliczne mają mniejszą sprawność. Parametr ten utrzymuje się na poziomie 14 do 18%. Na pierwszy rzut oka różnica może nie wydawać się zbyt duża, ale w przypadku dużych instalacji może mieć ogromne znaczenie.

Moc szczytowa paneli fotowoltaicznych

Bardzo ważnym parametrem jest moc szczytowa paneli fotowoltaicznych. Opisuje ona, ile dane panele wyprodukowały mocy elektrycznej w warunkach testowych, które były zbliżone do naturalnych. Tutaj trzeba też wspomnieć o tolerancji mocy. Jest to wartość różnicy, jaka może wystąpić między rzeczywistą a szczytową mocą paneli. Warto szczególnie brać pod uwagę panele o dodatniej tolerancji mocy. Oznacza to, że producent informuje o fakcie, że faktyczna moc panela jest najprawdopodobniej wyższa, niż nominalna, co jest korzystne dla inwestora.

Panele fotowoltaiczne – gwarancja

Zakup paneli fotowoltaicznych to duża inwestycja. Z tego powodu warto zwracać uwagę na to, czy mają gwarancję oraz jakie są jej warunki. Większość dostępnych na Polskim rynku jest produkowana w Chinach. Oznacza to, że dobrze jest dodatkowo upewnić się, że gwarancja producenta obejmuje na terenie naszego kraju. Czasami zdarza się, że tak nie jest. W takim wypadku jest ona właściwie bezwartościowa. Dzięki gwarancji inwestor może czuć się bezpieczniej. Warto o niej pamiętać.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą COOL CARE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj