Piękny i efektowny żyrandol to prawdziwa ozdoba reprezentacyjnego salonu lub przytulnej sypialni. Niekiedy przy pomocy takich opraw skutecznie oświetla się i dekoruje również inne wnętrza.
Produkty tego typu efektownie doświetlają pomieszczenia, stając się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Niestety, spełniają swoją rolę tylko do czasu, gdy nie pokryją się brudem. Zakurzony żyrandol przestaje być ozdobą i daje znacznie mniej światła. Co zrobić, żeby dokładnie go oczyścić szybko, sprawnie i skutecznie? Kilka praktycznych porad zaprezentujemy poniżej.
Różne oblicza nowoczesnych żyrandoli
Sposób czyszczenia lampy wiszącej do salonu w dużej mierze powinien zależeć od materiałów, z których została ona wykonana. Pod tym względem nowoczesne produkty oświetleniowe dają nam szereg możliwości.
Współczesne żyrandole to już bowiem nie tylko konstrukcje mosiężne z tysiącami kryształków. Coraz częściej można spotkać awangardowe i designerskie modele o nietuzinkowej formie. Sporo takich produktów znajduje się choćby na stronie: https://azzardo.com.pl, pełnej funkcjonalnych i efektownych opraw oświetleniowych.
Z czego wytwarza się zatem nowoczesne żyrandole? Mogą to być metale, w tym również niezmiernie modne metale kolorowe, jak brąz i miedź. Chętnie stawia się też na konstrukcje szklane lub z tworzyw sztucznych. Olbrzymią popularnością cieszą się obecnie żyrandole z drewna z elementami tekstylnymi, które wpisują się w trendy eko architektury.
Jak czyścić żyrandole? Kilka sprawdzonych porad
Na początku trzeba oczywiście zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Lampy wiszące należy czyścić wyłącznie po wcześniejszym wyłączeniu światła, zachowując najwyższe środki ostrożności. Nie wolno doprowadzić do zalania przewodów wodą, gdyż groziłoby to poważnym w skutkach porażeniem prądem.
Co warto wykorzystać do czyszczenia żyrandola? Podstawą jest oczywiście letnia woda z odrobiną detergentu. Do oczyszczania powierzchni lampy warto użyć miękkiej szmatki. Pozwala to dotrzeć we wszystkie zakamarki konstrukcji, bez obaw o porysowanie jej.
Najłatwiej jest czyścić elementy z tworzyw sztucznych i metali. Wystarczy dokładnie przetrzeć je mokrą szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Elementy drewniane można również wyczyścić przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbki. Należy jednak uważać by woda nie wniknęła do wnętrza tego delikatnego materiału, gdyż może to doprowadzić do trwałego zniszczenia powierzchni, a niekiedy również do zwarcia.
Klosze i inne elementy, które da się łatwo zdemontować, warto czyścić oddzielnie. Można je zanurzyć w misce z wodą albo czyścić na blacie lub stole. Szklane i akrylowe osłony źródeł światła nadają się do zanurzenia w wodzie.
A co zrobić z abażurami z tkanin? Jeśli osadziły się na nich wyłącznie pyłki i kurz, często wystarczy tylko odkurzyć osłonę. Większe zaplamienia trzeba przetrzeć na mokro gąbką. Po umyciu zostawia się cały element do wyschnięcia, zanim założy się go ponownie na lampę.
Najwięcej trudności sprawiają żyrandole z osłonami z pergaminu lub papieru, które znów zyskały szerokie grono zwolenników. W ich przypadku można sobie pozwolić wyłącznie na delikatne zdejmowanie kurzu przy pomocy pędzelka. Jeżeli na ich powierzchni pojawiają się plamy, wówczas trzeba pomyśleć o wymianie osłony na nową.
Czysty i piękny żyrandol w salonie
Nowoczesne żyrandole potrafią przybierać różne formy. Zawsze jednak wymagają regularnego czyszczenia. Mycie całej konstrukcji co miesiąc lub dwa pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji przez długi czas. Dzięki temu lampa wisząca pozwala na optymalne doświetlenie wnętrza i staje się jego kluczową dekoracją.