Wiele osób lubi DIY, a w życiu kieruje się filozofią no waste. W związku z tym nie wyrzuca mebli, a odnawia je, by dać im nowe życie. W ten sposób można zmienić wygląd starej komody, regału, szafy, kompletu wypoczynkowego czy też łóżka. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak to zrobić. Już teraz zdradzimy, że niezbędne będą: sprzęt, kleje i nieco umiejętności.

Sposoby na odnowienie starej komody

Pierwszym meblem, który warto odnowić jest komoda. Do tego celu będziesz potrzebować kilku akcesoriów. Będą to: papier ścierny, wełna stalowa, pasta naprawcza do drewna i farba do drewna. Dzięki wełnie stalowej możesz usunąć stare powłoki lakiernicze. Z kolei papier ścierny posłuży Ci do wyrównania powierzchni. Pasta naprawcza do drewna uzupełni wszelkie ubytki. Potem pozostanie już tylko pomalowanie mebla na wybrany kolor. Ale to jeszcze nie wszystko, bo jeśli uchwyty lub gałki są popękane czy wybrakowane, to można je wymienić. W końcu nie jest to duży koszt. Takie elementy może przykręcić, ale również przykleić do drewnianej powierzchni i tu sprawdzi się odpowiedni klej. Można również wymienić nóżki w komodzie albo posadowić ją na płozach, możliwości jest wiele. Klej anaerobowy sprawdzi się do naprawienia zawiasów w drzwiczkach.

Jak zmienić wygląd i funkcjonalność starej szafy?

Odnowieniu można poddać również szafę. Tradycyjne stare szafy to modele uchylne. Taka szafa może jednak także zyskać nowoczesny wygląd. Sposobów na jej odnowienie może być wiele, jednak my proponujemy ten prosty i sprawdzony, a mianowicie wybór okleiny meblowej. Wystarczy zmatowić powierzchnię szafy, zdemontować uchwyty, a następnie można zabrać się za właściwą pracę, czyli przyklejenie okleiny. Zwykle ma ona już samoprzylepną powierzchnię. Trzeba bardzo uważać, by przy jej przyklejaniu nie pojawiły się pęcherzyki powietrza. Zaletą takiego rozwiązania jest niezwykle szeroka paleta oklein meblowych, które mogą imitować dowolną strukturę czy nawet mogą być wyposażone w grafiki. Po naklejeniu okleiny można zamontować uchwyty. W tym przypadku, aby nie naruszyć powierzchni, można je po prostu przykleić dobrej jakości klejem. Oczywiście może się okazać, że szafa skrzypi, a zawiasy nie są w najlepszej kondycji i wtedy warto sięgnąć po kleje anaerobowe.

Wiszący regał może stać się niskim pufem

Wiszący regał z tyłem z drewna może zostać przerobiony na niski puf. W tym przypadku nie będzie z tym dużo pracy. Wystarczy odwrócić regał i zaopatrzyć się w wypełnienie do pufa np. z pianki poliuretanowej, a także materiał tapicerski. Materiał trzeba odpowiednio naciągnąć i użyć zszywacza tapicerskiego. Można również dołożyć guziki dla ozdoby. Puf będzie dodatkowym elementem dekoracyjnym salonu, ale można go również postawić w przedpokoju.

Zmień wygląd kompletu wypoczynkowego lub odnów łóżko

Oczywiście wygląd starych mebli można zmienić bez dużych kosztów. Także komplet wypoczynkowy w salonie może zyskać nową tapicerkę. Tutaj wystarczy odpowiedni materiał tapicerski, a także wspomniany już zszywacz. Taką pracę muszą wykonać dwie osoby, gdy powierzchnia mebla jest duża. Można także naprawić uszkodzoną sprężynę. Oczywiście w tym celu należy rozciąć siedzisko, na którym znajdzie się i tak nowy materiał. Należy również naprawić wypełnienie. Odnowić można także łóżko. W końcu zarówno stelaż jak i sama konstrukcja mogą wymagać poprawek i napraw. Przy okazji można odświeżyć powierzchnię łóżka nowym kolorem, a także wezgłowie ozdobić miękkim materiałem 3D. Takie elementy są nowoczesne i niezwykle modne. Trzeba jedynie znaleźć dobre spoiwo dzięki któremu połączy się te dwie powierzchnie. Materiałowe wezgłowie może być pikowane czy też stworzone z niewielkich połączonych ze sobą wałków.

Jak widać nie potrzeba wiele, by odnowić stare meble. Wystarczy odrobina cierpliwości, kilka narzędzi i materiałów, by uzyskać zadowalający efekt. Odnowione meble mogą uzupełnić wnętrze domu, ale i gabinetu w biurze. Staną się wizytówką wnętrza. Będziesz z dumą pokazywać, że to Twoje dzieło, a Twoi goście będą podziwiać Twój zapał i umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj