Większą część dnia pracujesz przed komputerem lub zajmujesz się typowo papierkową robotą przy biurku? To, o co należałoby wtedy zadbać, to zdrowy kręgosłup. I nie musi to być wcale trudne, potrzebujesz jedynie ergonomicznego krzesła. Czyli, tak właściwie, jakiego?

Prawidłowa postawa przy biurku

Ergonomiczne krzesło to takie, które pozwala na zachowanie prawidłowej postawy przy biurku, zapobiegając tym samym problemom z kręgosłupem. Tylko nawet najdroższy fotel biurowy ci nie pomoże, jeśli nie wiesz, jak go ustawić, dlatego zaczynamy od tej kwestii. Co musisz wiedzieć?

Podczas siedzenia przy biurku, kąt zgięcia w kolanach powinien wynosić 90 stopni. Plecy należy swobodnie oprzeć o oparcie, które dodatkowo dobrze, jeśli podpiera kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Podczas ułożenia rąk na blacie biurka, przedramiona powinny tworzyć kąt prosty z osią ciała (w uzyskaniu tego efektu pomagają np. prawidłowo ustawione podłokietniki).

Gdy dotyczy to pracy przed komputerem, istotne jest także to, że monitor trzeba ustawić w odległości ok. 50 cm od twarzy. Ponadto zaleca się, aby był on lekko pochylony.

Krzesło ergonomiczne – cechy

Opisana powyżej postawa może zostać uznana za ergonomiczną, czyli zdrową i bezpieczną dla kręgosłupa, nawet podczas wielogodzinnego siedzenia. Jej zachowanie umożliwia ergonomiczne krzesło biurowe, czyli takie, które jest w odpowiedni sposób wyprofilowane, a także umożliwia szeroki zakres regulacji, celem dopasowania go do wzrostu, potrzeb użytkownika. Wbrew pozorom wybór takich foteli w sklepach jest bardzo duży, są zróżnicowane pod kątem funkcjonalności i ceny. Ergonomiczne krzesła biurowe oferuje sklep online meblobranie.pl, tam możesz sprawdzić, czym się różnią od „zwykłych” modeli.

 

Takie krzesło w podstawowej wersji będzie pozwalać na:

  • regulację wysokości siedziska;

  • regulację kąta pochylenia oparcia;

  • regulację zagłówka (jeśli posiada);

  • regulację podłokietników (jeśli posiada).

Bardziej zaawansowane modele umożliwiają regulację głębokości siedziska, regulację oparcia w pionie, a także są wyposażone w mechanizm synchroniczny, który podczas zmiany kąta pochylenia oparcia, zmienia kąt pochylenia siedziska.

Co jeszcze jest ważne? Samo oparcie musi być tak wyprofilowane, aby dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dobrze jeśli podtrzymuje odcinek szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy. Niektóre wersje, choć już nieco droższe, mają też siedziska wyposażone w system wentylacji.

Ile kosztuje ergonomiczny fotel biurowy?

Klasyczne krzesło biurowe to koszt zaczynający się od 80-100 zł, natomiast ceny ergonomicznych mogą sięgać do kilku tysięcy złotych. Najczęściej płaci się za nie 800-1500 zł – im bardziej zaawansowana możliwość regulacji, tym są droższe.

A czy to się opłaca? Zdecydowanie. Krzesło ergonomiczne można stosować zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy pojawią się pierwsze problemy z kręgosłupem, będące wynikiem długotrwałego siedzenia. Powinny o tym pomyśleć osoby pracujące przy biurku, a także rodzice, szczególnie gdy ich dzieci uczą się zdalnie. Na koniec wspomnimy już tylko, że ergonomiczne fotele dostępne są też w wersji dla najmłodszych oraz dla młodzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj