Projektowanie i aranżacja wnętrz może być bardzo ciekawą przygodą, która daje wiele satysfakcji i radości. Niekiedy na zaprojektowanie swojego własnego domu czekamy z utęsknieniem przez wiele lat, dlatego tym bardziej warto przygotować się jak najlepiej do tego projektu. Niezależnie od tego, czy chcesz samodzielnie zająć się aranżacją tego wnętrza, czy zamierzasz zatrudnić do tego architekta bądź dekoratora wnętrz, mamy dla Ciebie 4 kroki, które pomogą Ci stworzyć salon Twoich marzeń!

Otwarty salon – tak czy nie?

W dalszym ciągu otwarty salon jest trendem, na który decyduje się wiele osób. Jednak zanim wybierzesz to rozwiązanie, warto przemyśleć kilka kwestii, tak, aby później nie żałować swojej decyzji. Myśląc „otwarty salon”, widzisz salon połączony z kuchnią? Czy wiesz, że coraz częściej projektuje się również salon otwarty na ogród?

Otwarty salon czyli salon połączony z kuchnią

Na początek przyjrzyjmy się klasycznej wersji tego rozwiązania, czyli połączeniu salonu z kuchnią. Takie rozwiązanie zaczęło być bardzo modne szczególnie na niewielkich metrażach. Dzięki połączeniu kuchni z największym pokojem mieszkanie jest bardzo przestrzenne, co niewątpliwie jest dużym atutem. Niekiedy też kuchnię zamiast na salon otwiera się na jadalnie, co wydaje się jeszcze lepszym rozwiązaniem z uwagi na wygodę.

Otwarta kuchnia to świetne rozwiązanie również dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dużą zamkniętą kuchnię, a uwielbiają przyrządzać posiłki razem z rodziną czy przyjaciółmi. Łącząc salon z kuchnią, zyskujemy na przestrzeni, dzięki której możemy swobodnie cieszyć się swoim towarzystwem oraz wspólnym gotowaniem.

Jakie są minusy otwartego salonu? Z uwagi na to, że salon często pełni funkcję reprezentacyjną i to w nim najczęściej przesiadujemy, a także przyjmujemy gości, powinien wyglądać nienagannie. Z tego względu otwarty salon jak na dłoni ukazuje wszelki nieporządek, który panuje w kuchni. Decydując się na salon otwarty na kuchnię, warto o tym pamiętać.

Jeżeli dużo gotujesz, salon otwarty na kuchnie również może okazać się problematycznym rozwiązaniem. Niestety wszelkie zapachy pochodzące z kuchni mogą przenosić się do salonu i wnikać w materiał kanapy czy zasłon. Decydując się na salon otwarty na kuchnię, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego okapu, który pochłonie wszelkie zapachy unoszące się podczas gotowania.

Co powiesz na salon otwarty na ogród?

Salon otwarty na ogród to nowoczesne rozwiązanie, które skradło serca wielu osób. Jeżeli masz to szczęście i możesz pochwalić się własnym ogrodem, warto postawić na duże okno, które wyeksponuje znajdującą się tam zieleń. Gdy otworzysz okno lub balkon, będziesz mieć wrażanie, że znajdujesz się już na łonie natury! Salon otwarty na ogród na pewno pomaga zadbać o czas relaksu i wypoczynku. W końcu wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu i podziwiać przyrodę! Salon otwarty na ogród to rozwiązanie, w którym możesz się zakochać!

Jak pomalować salon? Zadbaj o odpowiednią paletę barw!

Wiele osób projektując salon, staje przed trudnym pytaniem: Jak pomalować salon, aby wyglądał pięknie? Decydując się na przewodnie kolory, które będą królowały w Twoim salonie, warto przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, jeżeli Twój salon jest niewielki, postaw na jasne kolory, które sprawią, że pomieszczenie na pierwszy rzut oka będzie wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Jeśli metraż salonu jest niewielki, wybierz również jasną podłogę.

W dużym salonie możesz już poeksperymentować z jego kolorystyką. Warto poczytać o wpływie kolorów na nasze samopoczucie. Ogólna zasada jest taka, że zimne odcienie działają na nas relaksująco, a ciepłe dodają nam energii. Koniecznie weź ten czynnik pod uwagę przy wyborze farb do salonu! Decydując się na paletę barw, wybierz kilka kolorów. Możesz je dobrać na zasadzie harmonii lub kontrastu.

Jak umeblować salon?

Sukces w umeblowaniu salonu tkwi w rozsądnym doborze mebli. Zagracone wnętrze traci na atrakcyjności. Jeżeli chcesz zmieścić w swoim salonie wiele rzeczy, należy znaleźć na to odpowiedni sposób. Jednym z nich jest kupno meblościanki z szafą w sklepie ABC Meble. To świetne rozwiązanie, ponieważ w ofercie ABC meble znajdziesz nowoczesne meblościanki, które są pojemne, ale zaprojektowano je w taki sposób, aby w Twoim salonie panował porządek i harmonia.

Jeżeli chcesz, aby w salonie znalazł się telewizor, należy pamiętać o 2 zasadach. Przyjmuje się, że telewizor powinien znajdować się w takim miejscu, aby środek ekranu był na wysokości oczy oglądającego. Oprócz tego warto zastanowić się, z którego miejsca najczęściej będziemy oglądać telewizję. Dla przykładu jeśli jest to kanapa, należy postawić ją w odległości równej minimum trzem przekątnym ekranu. Dzięki temu zadbasz nie tylko o codzienną wygodę, ale również kondycję swoich oczu.

Zadbaj o dobre oświetlenie salonu

Światło odgrywa wielką rolę w aranżacji każdego pomieszczenia. Na początku zastanów się, z której strony jest położony Twój salon. Gdy jego okna wychodzą na południe lub zachód, pomieszczenie będzie dobrze oświetlone naturalnym światłem przez większość dnia. Jednak gdy okna salonu wychodzą na przykład na północ, pomieszczenie będzie mniej oświetlone.

Dostęp do naturalnego światła powinien być decydującym czynnikiem przy wyborze ilości i rodzaju sztucznego oświetlenia, które zakupisz.

Zanim zabierzesz się za projektowanie i aranżację swojego salonu, należy przemyśleć i przedyskutować z domownikami wszystkie 4 kroki, które podaliśmy powyżej. Warto dać sobie czas na przygotowanie się do tego zadania, ponieważ salon to jedno z najważniejszych miejsc w Twoim domu. W każdym salonie nie może zabraknąć również dekoracji. Najważniejsze, aby były dopasowane do stylu, a także palety barw, która panuje we wnętrzu.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj