Dobór materiałów wykończeniowych do mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Zazwyczaj klienci koncentrują się jedynie na względach estetycznych, co jest dużym błędem. Główną zasadą, jaką należy się kierować przy zakupie kafelków, jest ich właściwe dopasowanie do typu wnętrza.

Coraz bardziej popularne są płytki importowane, jak np. hiszpańskie płytki Equipe Ceramicas, które łączą nietypowe na polskim rynku, piękne wzory z imponującą trwałością. Czym kierować się przy ich wyborze?

Rodzaj pomieszczenia ma znaczenie

Przed zakupem płytek importowanych, tak, jak i każdych innych, najważniejsze jest uwzględnienie charakterystyki wnętrza, panujących w nim warunków czy aktywności, jakiej w nim podejmujemy. Klienci często popełniają błąd, nie dostrzegając różnic między poszczególnymi strefami i kupują do wszystkich ten sam rodzaj płytek. Takie działanie zazwyczaj szybko wymusza konieczność przeprowadzenia remontu lub wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami podczas zakupów. Zatem główna zasada to dobór materiału budowlanego do konkretnego pomieszczenia.

Łazienka i kuchnia

Do łazienek i kuchni należy wybrać kafelki, które są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci. W strefach tych zbiera się jej wyjątkowo dużo. Należy wybierać modele o nasiąkliwości nieprzekraczającej poziomu 3%. Takie są niektóre płytki Equipe Ceramicas. W kolekcji tego producenta bez trudu można znaleźć atrakcyjne wizualnie rodzaje kafelków, które nadają się do montażu w strefach wilgotnych.

Równie istotny jest wygląd płytek. W pomieszczeniach tych najczęściej stosuje się połyskliwe, białe kafelki. Taki wybór zawsze gwarantuje stworzenie estetycznej strefy. Osoby, które boją się monotonii, mogą przełamać biel pastelowymi ozdobami. W przypadku kuchni świetnie sprawdzają się obrazy lub tapety (np. na ścianę między szafkami a blatem) z motywami przedstawiającymi przyprawy, kawę lub produkty spożywcze. Dobrym posunięciem są też kwiat w doniczce.

Przedpokój i salon

W przypadku pozostałych wnętrz parametry mają znaczenie głównie w przypadku płytek podłogowych, bo są one narażone na uszkadzanie w wyniku chodzenia po nich. Wybór kafelków ściennych może ograniczać się do estetyki.

Do przedpokoju oraz salonu należy wybrać płytki importowane, które mają odpowiednią klasę ścieralności. Do tego pierwszego wnętrza konieczne będą modele wyjątkowo odporne na ścieranie, do drugiego wystarczą średnio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem chodzenia po nich. Do przedpokoju wybierzmy zatem materiały o klasie PE IV, a do salonu III.

Ważny jest też parametr mówiący o ochronie przed poślizgnięciem się. Szczególnie istotny jest on w przedpokoju, gdzie z butami nanosimy np. śnieg. Wśród płytek dostępnych w powszechnej sprzedaży znajdziemy rodzaje antypoślizgowe w klasie R9-R13. Im wyższa wartość, tym lepsza przyczepność stopy do podłoża. Do przedpokoju wybierajmy możliwie najmniej poślizgowe.

Sypialnia

W sypialni chodzimy zdecydowanie najrzadziej, dlatego nie musimy stawiać na modele wyjątkowo odporne na ścieranie. W tym przypadku możemy zaoszczędzić i kupić mniej wytrzymałe oraz dzięki temu tańsze wersje. Warto wybierać kolory i wzory stonowane, które ułatwiają relaks i zasypianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj