Kiedy liście spadają z drzew i coraz częściej temperatura znacznie spada oznacza to, że nadeszła jesień. Wtedy w naszych ogrodach wbrew pozorom pracy jest najwięcej, bo jeśli nie ma przymrozków to trawy nadal rosną i trzeba je kosić, a ponadto pozbywać się chwastów. Oczywiście najpierw trzeba również pozbyć się liści zalegających na trawniku, aby darń nam nie gniła. Jakie prace jesienią są jeszcze niezbędne i jak przygotować ogród do zimy? Tymi kwestiami zajmiemy się w dzisiejszym poradniku.

Kiedy przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika? Jak poradzić sobie z dużą ilością liści?

Zaczniemy od pracy, która musi być wykonana na samym początku. Zatem zarówno w październiku jak i listopadzie na bieżąco grabimy i usuwamy opadłe liście. Jeśli mamy kompostownik to mogą one tam trafić, jeśli nie zbierane są jako odpady zielone. Ponieważ grabienie jest zarówno czasochłonne, jak i męczące, najlepiej zainwestować w dmuchawy do liści. Takie urządzenia do pielęgnacji ogrodu można znaleźć w sklepie Euro Ogród. Kosimy trawę tak długo, jak długo rośnie. Zwykle ostatnie koszenie przeprowadza się pod koniec października. Jednak zdarza się, że ten miesiąc jest dość ciepły, nie występują jeszcze przymrozki i trawa rośnie jeszcze w listopadzie. Musimy również pozbywać się wyrastających chwastów. Tu również przydadzą się odpowiednie narzędzia. Zatem bierzemy motyczki w dłoń. Pomocne mogą być również wertykulatory.

Co z sadzeniem roślin? Kiedy je przeprowadzić?

Sadzeniem roślin cebulowych można zająć się jeszcze w październiku. Natomiast najpóźniej w listopadzie należy wykopać cebule i bulwy dalii, pacioreczników i begonii bulwiastych. Rośliny rzecz jasna sadzimy w koszyczkach i obficie podlewamy. W październiku można sadzić również krzewy róż. Po posadzeniu po około dwóch tygodniach obsypujemy je kopczykiem ziemi o wysokości około 20 cm. Końcówka października lub listopad to czas by osłonić rośliny przed mrozem, bo mamy już do czynienia z pierwszymi przymrozkami. Zatem używamy kory drzew iglastych, głównie sosny, obsypujemy kopczyki z ziemi, a niektóre krzewy i trawy ozdobne zabezpieczamy stroiszem. Dzięki takiej ochronie rośliny mogą przetrwać nawet srogą zimę. Należy zająć się również drzewami liściastymi i owocowymi. Korę należy zabezpieczyć przed mrozem poprzez wapniowanie.

Nawożenie trawnika jesienią

W październiku możemy przeprowadzić ostatnie nawożenie trawnika. Tutaj oczywiście nie używamy nawozów azotowych, a te bogate w fosfor i potas. Takie nawozy gwarantują wzmocnienie systemu korzeniowego i odpowiednie przygotowanie trawy do zimy. Nie można jej już pobudzać do wzrostu. Usunięcie wszystkich liści gwarantuje, że kiedy spadnie śnieg nie będzie obaw o pleśń śniegową czy inne choroby grzybowe trawnika. W listopadzie można przeprowadzić jeszcze wapniowanie rabat czy też trawnika. Trzeba uprzednio sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest lekko kwaśna, a chcemy zapewnić roślinom obojętną lub zasadową możemy przeprowadzić wapniowanie. Dawkę nawozu trzeba rozprowadzić równomiernie. Nie można również jednocześnie stosować nawożenia organicznego i wapniowania, gdyż wtedy rośliny nie otrzymają niezbędnych składników odżywczych zimą.

Ostatnie szlify, czyli co jeszcze warto zrobić?

Na pewno trzeba zająć się wszystkimi krzewami. Jesień to czas kiedy możemy powycinać wszystkie chore pędy, które rzecz jasna będzie trzeba spalić, bo na kompost nie będą się nadawały. Warto również usunąć wszystkie zeschnięte owoce z drzew, aby nie gniły później na trawniku. Warto zadbać również o zwierzęta, a szczególnie ptaki. Listopad to dobry czas na wywieszenie karmnika, bo zmiana pogody może być nagła. Oczywiście może być jeszcze sporo pracy w ogrodzie, zwłaszcza gdy posiada się oczko wodne. W takiej sytuacji trzeba wymienić część wody. Zatopić w koszyczkach na dnie rośliny bądź też wyciągnąć i umieścić w pojemnikach z wodą, a następnie przenieść do widnych i chłodnych pomieszczeń. Zasada działania zależna jest od głębokości oczka. W przypadku tych o głębokości powyżej metra można zatopić rośliny w oczku, a następnie przykryć je siatką chroniącą przed opadaniem liści i innymi zanieczyszczeniami. Płytsze trzeba po prostu opróżnić z roślin, które mogą być przechowywane do wiosny w odpowiednich warunkach.

Jesienne porządki w ogrodzie to także czynności takie jak choćby pielenie. Trzeba pozbyć się trawy i chwastów wyrastających na wybrukowanych ścieżkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj