Dylemat pomiędzy zakupem gotowego domu a wybudowaniem nowego nie jest wcale rzadki. Trudno się temu dziwić, bowiem w każdym z obu przypadków mamy do czynienia z kosztowną inwestycją na wiele lat. Zwolenników znajdzie zarówno pierwsza, jak i druga opcja, a wybór powinien zależeć od kilku istotnych czynników, które warto na początku bardzo dokładnie przeanalizować. Jak to zrobić efektywnie? Sprawdźcie podpowiedzi, jakie dla was zebraliśmy w tym artykule.
Dom marzeń
Zacznijmy od kwestii zasadniczej, czyli od spełniania marzeń. Decydując się na zamieszkanie we własnym domu, realizujemy swoje oczekiwania, zapewniając zarówno sobie, jak i rodzinie komfortowe warunki do życia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie domu, który zostanie zaprojektowany zgodnie z waszymi oczekiwaniami i potrzebami. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku budynków istniejących.
Oczywiście nie można kategorycznie powiedzieć, że dom gotowy nie może być dostosowany do wymagań nowego właściciela. Jednak aby mieć pewność, czy uda się zrealizować wszystkie nasze zamierzenia, warto skorzystać z pomocy architekta i opracować projekt koncepcyjny konkretnej nieruchomości. W sfinansowaniu kosztów usługi z pomocą przyjdzie pożyczka pozabankowa.
Okres inwestycji
Kolejnym elementem, o jakim nie można zapomnieć, podejmując decyzję o zakupie czy budowie domu, jest okres trwania inwestycji. Tu z pewnością szala przechyla się w kierunku budynków gotowych, ponieważ nie wymagają skomplikowanego procesu uzyskiwania pozwoleń, uzbrajania działki czy wreszcie samego wznoszenia obiektu. Jest to budynek gotowy, który we własnym zakresie można dostosować do potrzeb nowych właścicieli lub zrobić jedynie delikatny lifting wnętrz, zmieniając ich stylistykę.
Budowa natomiast jest procesem czasochłonnym. Można przyjąć, że w ciągu roku nie uda się wprowadzić do nowego domu. Czas ten jest orientacyjny i zależny od wielu czynników, takich jak zastosowane materiały, sprawność ekipy budowlanej, warunki atmosferyczne czy też pojawiające się problemy natury administracyjnej i finansowej. Pieniądze jednak nie będą aż tak dużą przeszkodą, jeśli skorzystacie z pożyczki pozabankowej, która pozwoli nieco zwiększyć budżet przeznaczony na inwestycję.
Co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja zależna jest od kilku bardzo istotnych i indywidualnych czynników. Aby pomóc sobie w wyborze dobrze jest skorzystać z porady specjalistów, którzy nie tylko wskażą wady i zalety poszczególnych rozwiązań, ale także oszacują wstępne koszty inwestycji. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w kwestiach związanych z pracami budowlanymi. Koszty ekspertyzy oraz doradztwa pomoże sfinansować pożyczka pozabankowa.
Niezależnie czy zdecydujecie się na zamieszkanie w zaprojektowanym, nowym domu, czy też wybierzecie budynek gotowy, warto pamiętać, aby w pełni odpowiadał on waszym oczekiwaniom. To inwestycja bardzo kosztowna, dlatego też należy do niej podchodzić z dużą rozwagą.