Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o budowie własnego domu. Decyzja o wybudowaniu własnych czterech kątów jest poważną życiową decyzją, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok.
Od czego zacząć?
Działka.
Zanim zabierzemy się za budowę domu, musimy znaleźć i zakupić działkę budowlaną. Dobrze, jeśli nie będzie stała na odludziu, gdyż duża odległość od kanalizacji i instalacji elektrycznej przysporzy nam większych kosztów podczas dołączenia do sieci. Posiadając działkę, a jeszcze lepiej zanim ją kupimy, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego opracowanym przez daną gminę dla lokalizacji, w jakiej jest ta działka. Gmina przedstawia pewne wytyczne, co do wyglądu budowanych domów. Dlatego jeśli marzysz na przykład o domu z płaskim dachem – sprawdź czy plan zagospodarowania dla Twojej działki takiego nie wyklucza.
Projekt.
Posiadając działkę i plan zagospodarowania, możemy wybrać konkretny projekt domku jednorodzinnego. Musi spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców. Ale musi też spełniać warunki planu zagospodarowania i dobrze, jeżeli pomieszczenia będą odpowiednio skierowane względem stron świata. Jest to ważne, jeżeli chcemy mieć jasny salon, a nie nasłonecznioną kotłownię. Każdy projekt musi następnie przejść przez ręce projektanta, który dokona adaptacji projektu do posiadanej działki. Wrysuje on plan domu w mapkę do celów projektowych, którą wcześniej musi przygotować geodeta.
Przyłącza.
Aby zbudować dom, musisz mieć pewność, że dostawcy prądu, wody, ewentualnie gazu wyrażają zgodę i nie widzą przeciwwskazań do przyłączenia wymienionych mediów do Twojego przyszłego domu. Jest to zwykle formalność, jednak warto mieć warunki przyłączy, z podanym czasem oczekiwania na wykonanie przez poszczególnych dostawców.
Zgłoszenie rozpoczęcia budowy.
Przed wbiciem pierwszej łopaty na placu budowy, należy zgłosić w Starostwie rozpoczęcie prac budowlanych. Po odczekaniu siedmiu dni, możesz rozpocząc wykopy według oznaczeń geodety, który przygotowywał mapkę do celów projektowych.