Jakie oświetlenie do nowoczesnego wnętrza?

Planując nowoczesny wystrój, należy pamiętać o odpowiednim doborze wszystkich elementów wyposażenia oraz dodatków. Niezwykle istotny pozostaje również wybór opraw, które z jednej strony stanowią zwykle element dekoracyjny wnętrza, z drugiej powinny pozostawać skromne, co pozwoli im się wpisać w stylistkę aranżacji.

Nowoczesne wnętrza z założenia są minimalistyczne, przestronne i funkcjonalne. Wprowadzone do aranżacji meble oraz sprzęty są pozbawione motywów dekoracyjnych i charakteryzują się prostymi wzorami geometrycznymi. Bazowymi kolorami są tutaj biel, beż, czerń oraz kolor szary. Niewiele jest w aranżacji ozdób. Najważniejsza pozostaje funkcja poszczególnych elementów. Mówi się zresztą, że to forma powinna podążać za funkcją, a nie odwrotnie.

Oświetlenie nowoczesne – krótka charakterystyka

Oświetlenie nowoczesne, podobnie jak wnętrze, w którym gości, jest proste i funkcjonalne. Nie oznacza to oczywiście, że nie może zdobić wnętrza. Wręcz przeciwnie – tam, gdzie elementów dekoracyjnych jest niewiele, lampy o prostej formie, ale imponujących rozmiarach albo efektownych materiałach mogą wyglądać bardzo pięknie. Do ich projektowania wykorzystuje się zwykle metal, szkło oraz tworzywo sztuczne. Bardzo elegancko wyglądają zastosowane do produkcji opraw chromowane elementy, które w połączeniu ze szkłem stanowią doskonały duet. Warto zwrócić uwagę na stylistykę opraw. Cechuje je design oparty na prostych formach, które w połączeniu ze sobą mogą tworzyć bardziej skomplikowane figury. Nowoczesne oprawy oświetleniowe bardzo często budowane są na planie figur geometrycznych. Liczne przykłady modeli wpisujących się w tę charakterystykę można znaleźć na stronie https://lampy.it.

Oprawy nowoczesne na planie okręgu

Lampy budowane na planie okręgu cieszą się wśród konsumentów dużym zainteresowaniem. Doskonale odzwierciedla to asortyment producentów opraw oświetleniowych, wśród których znajdziemy wiele takich modeli. Nie trudno wymienić ich przykłady. Jako jeden z nich może posłużyć skromna, ale bardzo efektowna lampa wisząca Pires 70. Pomimo prostej formy wprowadzona do aranżacji staje się jej prawdziwą ozdobą.

Innym przykładem jest lampa Zola 60/40 Chrome. Taka lampa doskonale sprawdza się w przestrzeniach wypoczynkowych oraz częściach reprezentacyjnych budynku. Przykładów efektownych opraw na planie okręgu jest jednak znacznie więcej. Te, o których chcemy jeszcze wspomnieć to: Brighton 3 Chrome, Orsola i Solvent R 45 Pendant Smart WiFi.

Lampy wpisane w plan czworoboku

Nieco mniej popularne, ale równie efektowne są lampy zbudowane z jednego albo kilku czworoboków. Takich modeli również nie brakuje w sklepach z oświetleniem. To między innymi wisząca lampa o wiele mówiącej nazwie Square 52. Choć wydawać mogłoby się, że taka lampa będzie bardzo skromna, warto zwrócić uwagę na jej efektowny i elegancki design. Nie inaczej jest z lampą Madrid albo Quadratus.

Bardziej lub mniej skomplikowane formy

Jednak nowoczesne oprawy to nie tylko te, których budowa wzorowana jest na planie figur geometrycznych. Możliwości jest znacznie więcej. Zwróćmy uwagę choćby na lampę Spiral LED 38 Gold, gdzie niezwykle prosty design daje spektakularny efekt, przyciągając uwagę użytkowników. Taka lampa bez wątpienia będzie stanowić niezwykłą ozdobę wnętrza. Formy opraw mogą być również znacznie bardziej skomplikowane (np. Sirius 110, Noble) albo dużo prostsze (np. Bamboo 2 Pendant, Ray).

Nowoczesne oprawy oświetleniowe mogą stanowić prawdziwą dekorację minimalistycznego wnętrza. Warto pamiętać, że ich stosowanie nie musi ograniczać się do aranżacji nowoczesnych. Równie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i wielu innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj