Listwy przypodłogowe to z pozoru mało istotny element wykończeniowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich właściwy dobór może znacząco wpłynąć na efekt wizualny w danym pomieszczeniu. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę różnego rodzaju listew. Jeśli więc musisz dokonać wyboru w tym temacie, warto przeczytać poniższy tekst.

Listwy przypodłogowe – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów listew przypodłogowych. Przede wszystkim dzielimy je na podstawie szerokości. Możemy zatem zdecydować się na niskie lub wysokie listwy przypodłogowe. Obecnie za złoty standard uznaje się te o szerokości 6-8 cm. Z kolei listwy wyższe, kilkunastocentymetrowe, wybierane są rzadziej, głównie dlatego, że ich wpływ na wygląd wnętrza jest naprawdę bardzo zauważalny. Decydując się np. na 12 cm listwę przypodłogową, upewnijmy się, że będzie współgrała z pozostałymi elementami aranżacji.

Poza tym listwy przypodłogowe możemy podzielić także ze względu na rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Wyróżniamy zatem m.in:

  • listwy przypodłogowe MDF;
  • listwy przypodłogowe drewniane;
  • listwy przypodłogowe PCV;
  • listwy przypodłogowe metalowe (np. ze stali lub aluminium)

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Odpowiedź na pytanie jakie listwy przypodłogowe wybrać oczywiście brzmi: to zależy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ decyduje tutaj nasz gust oraz osobiste preferencje. Przede wszystkim jednak warto stawiać na jakość. Listwy przypodłogowe to element stosunkowo mocno narażony na intensywną eksploatację, chociażby podczas regularnego sprzątania. Powinny być zatem odporne na zabrudzenia, wodoodporne oraz mechanicznie trwałe.

Jakie listwy przypodłogowe do płytek?

Listwy przypodłogowe do płytek powinny być dobrane w zależności od rodzaju pomieszczenia. Jeśli jest to łazienka, zdecydowanie unikajmy listew wykonanych z litego drewna. Duża wilgoć lub bezpośrednia, częsta styczność z wodą, nie będą im służyć. Zarówno jeśli chodzi o płytki w łazience jak i te w kuchni, najlepszym wyborem będą zdecydowanie metalowe listwy przypodłogowe, które charakteryzują się największą trwałością.

Jakie listwy do paneli?

Jeśli natomiast stoimy przed wyborem listew przypodłogowych do paneli w salonie lub sypialni, tak naprawdę każdy wybór będzie dobry. Do parkietu najlepiej oczywiście dobrać listwy drewniane. Będą one również pasować do popularnych paneli winylowych. Zdecydowanie najczęściej jednak wybór pada na listwy przypodłogowe MDF, które są stosunkowo danie, trwałe i odporne.

Oczywiście osobnym tematem pozostaje dobór koloru listwy. Trend na dopasowywanie go do koloru podłogi już dawno minął. Obecnie zdecydowanie częściej stawia się na listwy przypodłogowe w kolorze takim samym lub zbliżonym np. do odcienia drzwi wewnątrz domu. Jeśli poszukujesz inspiracji w tym zakresie zajrzyj na Jak dobrać listwy przypodłogowe – niezbędny element podłogi

Listwy przypodłogowe zlicowane ze ścianą?

Listwy przypodłogowe zlicowane ze ścianą to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uniknąć osiadania kurzu na tej części wyposażenia. Ponieważ element nie wystaje poza ścianę i wygląda jakby był jej przedłużeniem, uzyskujemy bardzo estetyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie to może okazać się nieco kłopotliwe, np. podczas remontu. Zainspiruj się z MO na stronie: https://grupamo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj