Rzeczony Jegomość Turkuć już od dawna zatruwa Twoją krew w trakcie zbiorów? Jeden z największych owadów o brunatnoszarym umaszczeniu sprawia, że Twój ogród już niedługo będzie w kompletnej ruinie? Pomożemy Ci go skutecznie wyprowadzić!

Poznaj wroga

Turkuć Podjadek wygląda podobnie do świerszcza, ponieważ jest z nim blisko spokrewniony, jednak różnią się one sposobem życia, gdyż Turkuć w odróżnieniu od świerszcza prowadzi podziemny tryb życia i nie w smak mu promienie słoneczne. Nasz szkodnik przepada za żyzną glebą w której może bez najmniejszego problemu drążyć korytarze. Jest wszystkożerny, choć nie przepada za „olszą czarną”, „koroną cesarską” i „szachownicą kostkowatą”.

Zniszcz wroga

1. W czerwcu i lipcu najlepszym sposobem będzie wywabienie Turkucia z nory, bez problemu znajdziesz wtedy jego korytarze, ponieważ łatwo zauważyć delikatne wzniesienia wyraźnie tworzące linie. Należy znaleźć otwór i wlać w niego olej jadalny co sprawi że szkodnik wyjdzie na powierzchnie a wtedy z łatwością go wyłapiesz.

2. Chemia dobra na wszystko – jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z Turkuciem jest użycie preparatów chemicznych takich jak: „Basudin” lub „Diazinonu”. Dawkowanie podane jest na opakowaniu.

3. Zastawienie pułapki. To jedna z metod najczęściej stosowanych, gdyż większość posiadaczy ogrodów nie jest zwolennikiem stosowania chemikaliów. To niestety dość czasochłonne zajęcie, ponieważ jednym z rozwiązań jest wkopanie na trasie korytarza dość głębokiego naczynia o gładkich ściankach i zalanie go wodą. Idealnie sprawdzi się do tej roli głęboka miska, lub słoik. Z takiej pułapki Turkuć Podjadek na pewno nie ucieknie. Dobrą, choć nieprzyjemną dla nozdrzy zasadzką, jest pułapka z końskim nawozem. Jesienią należy wykopać dołek o głębokości około 90 cm i wypełnić go końskim obornikiem następnie przysypując ziemią. Owady schowają się w nawozie szukając azylu na zimę. W okresie zimowym wykop pułapkę i pozbądź się intruzów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj