Być może przeraża was konieczność urządzenia pokoiku dla dziecka. Pomyślcie sobie, że jesteście już w połowie drogi, bo macie wydzielony pokój dla dziecka, nie każdy może sobie na to pozwolić! Postarajcie się cieszyć tym wyzwaniem! Im radośniejszy nastrój, tym weselszy pokój, a co za tym idzie szczęśliwsze dziecko.

Pokój dla dzieci w wieku 0-3 lata.

Jeżeli nasze dziecko nie skończyło jeszcze trzech lat nie warto inwestować wielu pieniędzy w urządzenie pokoju. Maluch szybko wyrośnie z wczesnodziecięcych mebli i dodatków, poza tym jest w fazie intensywnego (choć nie złośliwego) niszczenia najbliższego otoczenia. Najważniejsze w takim pokoju będzie odpowiednie łóżeczko, a jeśli chodzi o miejsce do zabaw, to i tak dzieci poniżej trzeciego roku życia najwięcej czasu spędzają z rodzicami. Urządzając pokój malucha:

  • Wybierzmy neutralny kolor ścian (jeszcze nie wiadomo jaki będzie jego ulubiony) np. delikatną pastelową żółć.
  • Zadbajmy o bezpieczne łóżeczko z wygodnym materacem (najlepiej niemowlęce, które da się poszerzać i zdjąć jedną barierkę).
  • Zaopatrzmy się w kilka neutralnych, niskich i stabilnych mebli, które posłużą kilka lat. Ważne by przymocować jej do ściany.
  • Dobrze by znalazło się miejsce na łatwy w czyszczeniu dywan, dzieci w tym wieku większość czasu spędzają na podłodze.

Pokój dla dzieci powyżej 3 lat.

Dziecko, które skończyło 3 lat można spokojnie przenieść do „prawdziwego” łóżka. Najlepiej kupić takie, które posłuży mu na dobre kilka lat np. o wymiarach 90-200 cm. Na początek dobrze dokupić barierkę, która zapobiegnie ewentualnemu wypadnięciu z łóżka. Dobrym pomysłem są szuflady umieszczone pod łóżkiem, to świetne miejsce na przechowywanie dużych zabawek, takich jak kolekcja klocków.

Trzyletnie dziecko spędza więcej czasu w swoim pokoju. Powinniśmy zadbać o to by miało łatwy dostęp do ulubionych zabawek – można przechowywać je w miękkich torbach lub koszach wprost na podłodze lub w przeźroczystych pudełkach na niskich półkach. Nie zapominajmy również o dobrym oświetleniu. Często w sklepach można zakupić przeurocze dziecięce lampki, które dają jednak niewiele światła, to błąd, małe dziecko musi mieć doskonale doświetlone pomieszczenie, by nie przemęczać oczu. Przy okazji możemy dokupić małą lampkę, którą będziemy zapalać w czasie pory snu. W pokoju starszych dzieci powinno się już znaleźć miejsce na szafę z ubraniami, to dobry czas, by zacząć samodzielnie się ubierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj